Wizyta studyjna KIS

logo do KIS

SPRAWOZDANIE ZE SZKOLENIOWEGO WYJAZDU STUDYJNEGO

Hel;30-31 lipca 2018 roku

 

W dniach 30-31 lipca 2018 roku Związek Stowarzyszeń Na Recz Rozwoju Gmin Północnego Obszaru Wielkich Jezior Mazurskich (LGD9) oraz Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Węgorzewie zorganizowało wyjazd studyjny do Spółdzielni Socjalnej ,,KORAB” Usługi Morskie i Śródlądowe.

Wizyta studyjna miała na celu przekazanie jej uczestnikom wiedzy na temat  ekonomii społecznej  na przykładzie stowarzyszenia prowadzącego działalność gospodarczą, w formie bezpośredniego kontaktu z możliwością wymiany opinii i poznania doświadczeń osób prowadzących tę spółdzielnię.

W wyjeździe udział wzięło 11 Uczestników projektu oraz Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Węgorzewie pani Dorota Giczewska, Koordynator projektu pani Barbara Dawcewicz oraz Kierownik Klubu Integracji Społecznej w Węgorzewie pani Beata Bartnik.

W pierwszym dniu wizyty studyjnej tj. 30-go lipca grupa spotkała się z kapitanem statku Stefanem Świderskim, także Wiceprezesem Zarządu Spółdzielni Socjalnej  ,,KORAB” Usługi Morskie i Śródlądowe, który pełnił funkcję animatora przez cały pobyt grupy, do momentu wyjazdu znad morza 31-go lipca br.

Pobyt rozpoczął się obiado-kolacją w Restauracji ,,ADMIRAŁ NELSON” usytułowanej na głównym deptaku w Helu. Uczestnicy mogli spróbować lokalnych potraw m.in. flądry w sosie krewetkowym. Następnie grupa uczestniczyła w rekreacyjnym rejsie statkiem o nazwie KWAZAR należącym do spółdzielni. KWAZAR to przebudowany statek ratowniczy typu R-17, który umożliwia wykonywanie rejsów na pełnym morzu, nawet przy złych warunkach pogodowych. Posiada zaplecze socjalne (dwie łazienki, mesa, kambuz, cztery kajuty) umożliwiające wygodne odbywanie rejsów przez 12 pasażerów. Kapitan Stefan Świderki –podczas rejsu przedstawił historię powstania spółdzielni socjalnej. Spółdzielnia osób fizycznych powstała dwa lata temu, a środki na tzw. start pozyskano z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Ełku. Z dotacji wyremontowano zakupioną jednostkę. Oferta przedsiębiorstwa społecznego adresowana jest do grup nurkowych. Obecnie spółdzielnia utrzymuje się z wypracowanego zysku i nie korzysta z dofinansowań.  Na pełnych etatach w oparciu o umowę o pracę zatrudnionych jest dwóch pracowników.

Po rejsie grupa udała się na spacer promenadą nadmorską wokół na Helu (dawne tereny wojskowe zagospodarowane w celach rekreacyjno-turystycznych). Spacerowano wzdłuż plaży i podziwiano nadmorskie widoki. Na trasie promenady znajdują się pozostałości stanowisk ogniowych oraz tzw. Kopiec Kaszubów” – oznaczający początek Polski. Miłym zakończeniem wieczoru był udział w koncercie zespołu GASP DUET z Gdyni.

Drugiego dnia pobytu uczestnicy udali się meleksami (pojazdami elektrycznymi) do Muzeum Obrony Wybrzeża, które prowadzone jest przez Stowarzyszenie ,,Przyjaciele Helu”. Po muzeum grupę oprowadzała lokalna przewodniczka.  Muzeum otwarte zostało wiosną 2006 roku w wyremontowanych obiektach dawnej niemieckiej baterii artylerii nadbrzeżnej „Schleswig Holstein” oraz na odrestaurowanym własnym staraniem stanowisku nr 4 przedwojennej baterii im. Heliodora Laskowskiego. We wnętrzach muzeum znajduje się ponad 15 stałych wystaw, a także liczne  eksponaty nawiązujące do historii militarnej Rejony Umocnionego Helu, wsławionego 32 dniami obrony w 1939 roku oraz do historii Polskiej Marynarki Wojennej. Stowarzyszenie dysponuje niezwykle bogatą kolekcją eksponatów uzupełniając je na bieżąco nowymi, przekazywanymi przez osoby prywatne. Wszelkie dochody ze sprzedaży biletów zgodnie ze statutem przeznacza się na inwestycje w zakupy podnoszące standard i wyposażenie techniczne  muzeum tj. gabloty, instalacje osuszające, nagłaśniające, komputery itp.

Po obiedzie uczestnicy wyjazdu studyjnego mieli czas wolny aby wg własnego uznania spędzić czas nad morzem, zakupić pamiątki dla najbliższych i zwiedzić okoliczne atrakcje np. Fokarium czy wystawę pn. Początek Ziemi Skarby Ziemi. Z uwagi na żar lejący się z nieba większość z  pań skorzystała z kąpieli w morzu (niektóre z nich po raz pierwszy). Następnie uczestnicy wizyty studyjnej, pełni nowych doświadczeń, wiedzy i pomysłów, udali się w drogę powrotną na Mazury. W drodze powrotnej podsumowano cały program wizyty, wymieniono się uwagami i spostrzeżeniami dotyczącymi funkcjonowania spółdzielni, oferty turystycznej Helu oraz ogólnych przeżyć związanych z wyjazdem.

Wszystkim uczestnikom wizyty studyjnej serdecznie dziękujemy za uczestnictwo oraz wyrażamy nadzieję, iż wyjazd studyjny przyczyni się do większej aktywności.

 

 Zapraszamy do galerii zdjęć ->

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Mapa obszaru LGD9/LGR „WJM”

Klauzula informacyjna

Pogoda

Facebook

Warto zajrzeć

Licznik odwiedzin

  • 280885Odsłon razem:
  • 61Odsłon dzisiaj:
  • 0Goście obecnie online: