Wizyta studyjna – Kacze Bagno

logo do KIS

Wizyta studyjna została zorganizowana w ramach funkcjonowania Klubu Integracji Społecznej
w Węgorzewie. Za realizację tego zadania była odpowiedzialna Barbara Dawcewicz –  koordynator projektu pn. „Utworzenie Klubu Integracji Społecznej w Węgorzewie” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

W wizycie studyjnej wzięli udział Uczestnicy III edycji Klubu Integracji Społecznej w Węgorzewie, pracownik MGOPS  w Węgorzewie  i  koordynator projektu. Celem wizyty studyjnej było Kacze Bagno –  osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Kurzętnik. Kacze bagno to  Miejsce Inicjatyw Pozytywnych,  całoroczny ośrodek twórczej edukacji i animacji, mieszczący się w starym pięknym budynku, który dawniej był oborą.  To także  Spółdzielnia Socjalna Kacze Bagno zajmująca się szeroko rozumianą edukacją, kulturą, rozwojem lokalnym, ekonomią społeczną i aktywizacją, (szkolenia z umiejętności interpersonalnych, ekonomii społecznej i lidersko-animacyjnych), która cele swe osiąga poprzez realizację szeregu warsztatów artystycznych i rozwojowych (gra na bębnach, chodzenie na szczudłach, pieczenie chleba, taniec z ogniem, warsztaty ceramiczne, plastyczne, taneczne itp.). Spółdzielnia Socjalna Kacze Bagno – Miejsce Inicjatyw Pozytywnych powstała w sierpniu 2014 roku, dzięki udziałowi w projekcie „Zostań przedsiębiorcą społecznym” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanym przez Stowarzyszenie ESWIP z Elbląga.  Otrzymano dotacje na utworzenie Spółdzielni osób prawnych, którą tworzy Fundacja Kacze Bagno oraz Fundacja Psychoedukacyjna  ASPIRACJE.  W oparciu o stary przebudowany garaż uruchomiono pracownię ceramiczną, w której odbywają się warsztaty lepienia w glinie, toczenia na kole garncarskim oraz tradycyjny wypiek chleba. Znajdują się w niej również tradycyjne piece z gliny i słomy do wypału ceramiki oraz pieczenia chleba, a także piec elektryczny i opałowy wielofunkcyjny. Spółdzielnia zajmuje się prowadzeniem zajęć artystycznych i rozwojowych dla grup młodzieżowych, pracownicy spółdzielni zajmują się  animację na festynach i imprezach jako kolorowi klauni, malują twarze dzieciom i występują z teatrem ognia. Spółdzielnia zatrudnia obecnie 8 osób.

Uczestnicy wizyty studyjnej  Klubu Integracji Społecznej w Węgorzewie spędzili w Kaczym Bagnie dwa dni  z jednym noclegiem. Pierwszego dnia po obiedzie wzięli udział w spotkaniu z panem  Michałem Łapińskim – prezesem Spółdzielni, który przedstawił historię tworzenia Spółdzielni Socjalnej Kacze Bagno, w tym zasady  tworzenia przedsiębiorczości  i ekonomii społecznej w tym zakresie. Następnie odbyły się zajęcia  w Powitalnym Kręgu, które prowadził pan Czesław Lewicki –  wszechstronny animator, pracownik spółdzielni. Kolejnym bardzo ciekawym wydarzeniem w Kaczym Bagnie były warsztaty pieczenia chleba sposobem tradycyjnym. Każdy z uczestników wizyty przygotował i upiekł swój własny chlebek. W czasie gdy chlebki zostały umieszczone w piecu odbyły się warsztaty gry na bębnach afrykańskich. Niezwykle ciekawe i inspirujące zajecie, które wszystkim uczestnikom sprawiło wiele przyjemności. Po tych warsztatach  podana została kolacja, w tym chlebki upieczone na warsztatach. Po kolacji  odbyła się prezentacja tańca z ogniem jako wstęp do warsztatów zaplanowanych w dniu następnym.

Drugi dzień był również niezwykle aktywny i ciekawy pod każdym względem. Po śniadaniu zaprezentowano uczestnikom cały obiekt i teren, na którym funkcjonuje Kacze Bagno.  Następnie odbyły się warsztaty chodzenia na szczudłach, tańca z ogniem oraz warsztaty ceramiczne, w ramach których uczestnicy wizyty studyjnej ulepili sobie pamiątkowe miski. Po obiedzie i spotkaniu
w Pożegnalnym kręgu grupa wyjechała do Węgorzewa.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć ->

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Mapa obszaru LGD9/LGR „WJM”

Klauzula informacyjna

Pogoda

Facebook

Warto zajrzeć

Licznik odwiedzin

  • 349351Odsłon razem:
  • 46Odsłon dzisiaj:
  • 1Goście obecnie online: