Konkurs Estetyczna zagroda – Edycja 2014 został rozstrzygnięty.

DSCN0813zm 03 sierpnia 2014 roku podczas obchodów XXXVII Międzynarodowego Jarmarku Folkloru na Placu Wolności w Węgorzewie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród zwycięzcom konkursu pn. ,,Estetyczna zagroda” – Edycja 2014.

Celem konkursu było promowanie tradycyjnego, wiejskiego i estetycznego obejścia gospodarskiego, w którym prowadzona jest regularna działalność gospodarcza, wzrost świadomości mieszkańców obszaru LGD9 w zakresie estetyzacji miejscowości wiejskich, promocja gospodarstw rolnych o estetycznym obejściu, zachowującym tradycyjne elementy architektury wiejskiej, aktywizowanie mieszkańców do działań mających na celu poprawę wizerunku własnych posesji i wsi z zachowaniem tradycyjnych elementów
i charakteru gospodarstwa wiejskiego.

Komisja konkursowa spośród zgłoszonych do oceny zagród wiejskich z obszaru LGD9 wyłoniła trzech Laureatów przyznając :

I miejsce-  Pan Krzysztof Kruczyński , Gajrowskie, gmina Wydminy – nagroda 700 zł

II miejsce- Pan Paweł Klimowicz, Leśny Rów, gmina Srokowo – nagroda 500 zł

III miejsce- Pani Barbara Maczuga, Dowiaty, gmina Budry – nagroda 300 zł

Właściciele nagrodzonych zagród wiejskich prowadzą gospodarstwa rolne, w których głównie hodowane jest bydło mleczne, trzoda chlewna oraz prowadzona jest uprawa zbóż.
Są to typowe gospodarstwa wiejskie składające się z części gospodarczej ( obory, chlewy, stodoły, magazyny i wiaty) oraz z części mieszkalnej
i rekreacyjnej (ogrody warzywne, rabaty kwiatowe, urządzenia rekreacyjne, sady owocowe i stawy rybne). Podkreślić należy, że są to niezwykłe miejsca, urządzone zgodnie z tradycją i kulturą krajobrazu naszego regionu, wymagające wiele żmudnej pracy i troski aby mogły zachwycać swym urokiem i umożliwiać ich właścicielom rekreację i wypoczynek po codziennej ciężkiej pracy w gospodarstwie .

Właściciele sześciu niżej wymienionych zagród wiejskich uczestniczących w konkursie otrzymali Wyróżnienia :

1. Państwo Halina i Marian Ruccy, Gajewo, gmina Giżycko

2. Państwo Krystyna i Krzysztof Czarnieccy, Hermanowa Wola, gmina Ryn

3. Państwo Alina i Jerzy Czetyrbok, Czarnówka, gmina Wydminy

4. Państwo Dorota i Robert Kamińscy,   Grądy Węgorzewskie, gmina Budry

5. Pani Bogumiła Baran, Leśniewo, gmina Srokowo

6. Pan Jarosław Rutkowski, Kosakowo, gmina Srokowo

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz pamiątkowe tabliczki, które zostaną zamieszczone na terenie ich gospodarstw.

Nagrody laureatom i osobom wyróżnionym wręczali przedstawiciele samorządów z obszaru objętego działalnością LGD9, w tym pan Wacław Strażewicz – Starosta Giżycki oraz pani Maria Dolecka Zastępca Wójta Gminy Wydminy, a także członkowie komisji oceniającej zagrody wiejskie; pani Barbara Dawcewicz – Prezes Związku Stowarzyszeń LGD9, pani Małgorzata Cwalina – Skarbnik i pan Zenon Ilasz członek Zarządu .

Prezes Barbara Dawcewicz w imieniu swoim oraz członków Zarządu LGD9 podziękowała laureatom i wyróżnionym osobom biorącym udział
w konkursie Estetyczna zagroda – Edycja 2014 oraz przedstawicielom gmin za przybycie i zaprosiła uczestników konkursu do udziału w wizycie studyjnej, która ma na celu poznanie siebie nawzajem i przekonanie się na własne oczy jak pięknie urządzone są inne zagrody wiejskie.

Podczas jarmarku na stoisku Powiatu Węgorzewskiego (chatka promocyjna) zaprezentowane były zdjęcia z ocenianych zagród wiejskich, które oglądali goście jarmarku oraz właściciele nagrodzonych gospodarstw. Zagrody te będą również promowane we wszystkich publikacjach wydawanych przez Związek Stowarzyszeń LGD9 oraz na stronie www.3mazurylgd9.pl .

2014-08-03 13.16.22

DSCN0810zmDSCN0827zmDSCN0828zmDSCN0769 zmDSCN0782zm


Możliwość komentowania jest wyłączona.

Mapa obszaru LGD9/LGR „WJM”

Klauzula informacyjna

Stacja meteorologiczna

Facebook

Warto zajrzeć

Licznik odwiedzin

  • 526146Odsłon razem:
  • 85Odsłon dzisiaj:
  • 0Goście obecnie online: